Strona Gimnazjum w Bądkowie
XXIV Ogólnopolskiego Konkursu im. Jana Parandowskiego PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 22 czerwca 2014 15:10

IMG 6052

   13 czerwca 2014r. w Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II w Warszawie odbył się finał XXIV Ogólnopolskiego Konkursu im. Jana Parandowskiego na opowiadania olimpijskie zorganizowanego przez Polski Komitet Olimpijski.

   W gronie laureatów znalazła się nasza uczennica, Joanna Piotrowska z klasy I a, którą nagrodzono za opowiadanie „Nasza Spinario”. Pracę tę redagowała pod czujnym okiem swej polonistki - pani Haliny Dondalskiej. Sama laureatka tak wspomina finał tego konkursu: „Cieszę się, że spośród 212 prac nadesłanych z gimnazjów, moja znalazła uznanie jury. Wielką niespodzianką dla mnie było przeczytanie mego opowiadania przez aktorkę, panią Dorotę Bierkowską. Ponieważ swą pracę poświęciłam biegowi olimpijskiemu pani Justyny Kowalczyk, poproszono mnie o wpisanie dedykacji do książki „Radość biegania”, w której znalazły się nagrodzone opowiadania. Poczułam się wtedy bardzo dumna i wzruszona. Na pewno na długo zapamiętam tą uroczystość. Zachęcam więc wszystkich do zainteresowania się Konkursem im. Jana Parandowskiego na opowiadania olimpijskie.

Poprawiony: niedziela, 22 czerwca 2014 15:21
 
Nasz projekt został zauważony w województwie… PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 17 czerwca 2014 23:14

IMG 0145

   W powszechnym rozumieniu jeśli trzynasty przypada w piątek, to podwójne nieszczęście. Inaczej uważali starożytni Rzymianie, dla których każdy trzynasty dzień miesiąca był dniem szczęśliwym. Dla nas bliższa prawdy była ta rzymska interpretacja, bowiem w piątek przed południem gościliśmy w Toruniu w Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej, gdzie przewidziano podsumowanie IV edycji Kujawsko-Pomorskiego Festiwalu Gimnazjalnych Projektów Edukacyjnych. Prace konkursowe przysłały 24 zespoły z 22 placówek. W projektach zgłoszonych do festiwalu wzięło udział 245 uczniów pod kierunkiem 45 nauczycieli. Projekty oceniała powołana przez Marszałka kapituła, w skład której wchodzi po dwóch przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, KPCEN-ów z Bydgoszczy, Torunia i Włocławka oraz Toruńskiego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Toruniu.

   Po raz pierwszy na Konkurs zgłoszony został projekt edukacyjny „A lato było piękne tego roku” realizowany w naszym gimnazjum przez uczniów klas IIb i IIc. Póki co na stronach Klubu Odkrywców Historii Najnowszej nie podano oficjalnej punktacji i nie wiemy iloma punktami nasz projekt nie zmieścił się na „pudle” zwycięzców – niemniej jednak to właśnie nam przyznano Pierwsze wyróżnienie, co jak na debiut należy uznać za duży sukces, tym bardziej, że o naszym projekcie i słowniku biograficznym bądkowian - żołnierzy września 1939 r. usłyszeliśmy wiele słów uznania.

   Niestety nie wszyscy uczestnicy projektu mogli skorzystać z zaproszenia i udziału w Gali Konkursowej, bowiem szkoła nie ma kategorii wydatków na taką promocję szkoły i gminy w regionie, a trudno było znaleźć rodziców chętnych do podwiezienia laureatów konkursu do Torunia. Tym bardziej, jako nauczyciel opiekun dwunastki uczniów realizujących od września do maja ten badawczy projekt, składam panom Piotrowi Rewersowi i Adamowi Ulczyckiemu serdeczne podziękowania za ten miły dla uczniów gest – podwiezienie do Torunia grupy uczniów, aby mogli w tej przemiłej uroczystości uczestniczyć i osobiście odebrać dyplomy i nagrody, na które naprawdę ciężko zapracowali.

   Przypomnijmy zatem nazwiska laureatów: Bartosz Baryza, Magdalena Baryza, Monika Dalasińska, Andżelika Danielewska, Iwona Gostyńska, Weronika Kwiatkowska, Dominika Krzyżanowska, Martyna Pawlak, Hubert Rewers, Aleksandra Salamońska, Dominik Taczkowski, Katarzyna Ulczycka. (JN)

 
Konkurs Poetycki PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 17 czerwca 2014 11:35

IMG 0457

   W Szkole Podstawowej w Śmiłowicach, w gminie Choceń 11 czerwca uroczyście podsumowano VIII edycję Międzyszkolnego Konkursu Poetyckiego im. Leona Stankiewicza. W tej corocznej poetyckiej rywalizacji w tym roku wzięło udział 145 uczestników z 42 szkół, nie tylko naszego województwa, którzy nadesłali ponad 300 wierszy. Jury, składające się z regionalnych twórców, wyłoniło laureatów.

   Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy I b – Weronika Więckowska, podopieczna Pani Haliny Dondalskiej. Za wiersz pt. „Nie zdążyłeś” zdobyła trzecie miejsce. Otrzymała ona pamiątkowy dyplom oraz nagrody książkowe. Gratulujemy Weronice i Pani Dondalskiej oraz życzymy dalszych sukcesów! Oto nagrodzony wiersz.

 

Nie zdążyłeś

 
Żyłeś szybko zachłannie
lubiłeś burzę wokół siebie
i jasny błysk fleszy…

 

odchodziłeś jednak w ciszy
płomień świecy towarzyszki
twej podróży od chrztu
w niewinną biel przybranej
mrugał nie chcąc zgasnąć
w niemym jęku szeptał
„nie zdążyłeś pokochać
nie znalazłeś swej drogi
nie zdążyłeś naprawić
nie zdążyłeś pomyśleć
że możesz nie zdążyć”
płomień bezradnie westchnął
zanim zgasł…
ze smutkiem odprowadził
cię na tamtą stronę
bez rachunku sumienia

 

wosk zastygł w połowie drogi

 

Poprawiony: wtorek, 17 czerwca 2014 11:44
 
Historię najnowszą poznawaliśmy we włocławskim Archiwum PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 17 czerwca 2014 11:26

DSC 0341

   Czwartkowe przedpołudnie (05.06.2014) nasi gimnazjaliści spędzili w Archiwum Państwowym we Włocławku. Skorzystaliśmy z zaproszenia pana Rafała Więckowskiego do zwiedzenia okolicznościowej wystawy „Wybory do Sejmu i Senatu 4 czerwca 1989 roku w województwie włocławskim w źródłach archiwalnych". Dr Tomasz Dziki opowiedział naszym uczniom o przebiegu, znaczeniu i wpływie tych wyborów nie tylko na losy naszego regionu (wówczas jeszcze województwa włocławskiego), ale i kraju. Dla gimnazjalistów ten okres historii, zrozumienie czym był ustrój komunistyczny i dlaczego tak uroczyście w tym roku świętujemy w całym kraju 25 lecie tych wydarzeń, to trudne zagadnienia, ponieważ program nauczania historii w gimnazjum kończy się na I wojnie światowej. Ale ta lekcja historii, zilustrowana autentycznymi dokumentami, przyda się za rok czy dwa w szkole średniej. Nasze spotkanie z historią najnowszą zakończyliśmy zwiedzeniem archiwum od wewnątrz. Dla pierwszoklasistów była to pierwsza okazja „dotknięcia” historii zapisanej w dokumentach i księgach parafialnych. Wielu z nich próbowało nawet (z różnym skutkiem) odszukać w księgach nazwiska swoich dziadków. Umówiliśmy się z panem Rafałem na wrzesień nowego roku szkolnego, ponieważ zarysował się pomysł na nowy, wspólny projekt edukacyjny.

   Ponieważ to nie było pierwsze spotkanie w archiwum, w podziękowaniu za wieloletnią współpracę i pomoc w realizacji naszych projektów biogramowych, obu panom wręczyliśmy nasz słownik biograficzny żołnierzy września 1939r. W zajęciach uczestniczyło 22 uczniów – członków kółka historycznego i uczniów uczestniczących w projektach i konkursach, a opiekę nad nimi sprawowali Janusz Graczyk i Józef Nowakowski. Z kronikarskiego obowiązku dodajmy, że wyjazd do Włocławka sfinansowali sobie uczniowie. (JN)

Poprawiony: wtorek, 17 czerwca 2014 23:14
 
Byliśmy w Warszawie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 17 czerwca 2014 11:19

obwarsz   22 maja wybraliśmy się do Warszawy, stolicy naszego kraju. Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Łazienek Królewskich – jednego z najpiękniejszych i największych kompleksów ogrodowych Europy. Wśród pereł Łazienek Królewskich zobaczyliśmy między innymi Pałac na Wyspie, Biały Domek, Podchorążówka, Amfiteatr , Starą Pomarańczarnię z Teatrem Stanisławowskim. Pani przewodnik opowiadała nam o każdym z tych obiektów.

   Następnie udaliśmy się do Grobu Nieznanego Żołnierza. Stojący na placu Józefa Piłsudskiego grób-pomnik jest hołdem narodu polskiego dla wszystkich nieznanych z imienia i nazwiska żołnierzy, którzy złożyli najwyższą ofiarę w imię wolności i miłości ojczyzny. Szczęśliwie, udało nam się dotrzeć na honorową zmianę warty.

   Dalej ruszyliśmy Krakowskim Przedmieściem w kierunku Zamku Królewskiego, po drodze zatrzymaliśmy się przy Pałacu Prezydenckim zobaczyliśmy pomnik księcia Józefa Poniatowskiego. Kolejne obiekty, które mijaliśmy to pomnik Adama Mickiewicz, Małego Powstańca. I tak w dość szybkim tempie, dotarliśmy do Starego Miasta. Starówka Warszawska to rynek z otaczającymi go kamieniczkami, pośrodku którego jest fontanna z Syrenką. Stare Miasto, to także Plac Zamkowy przy którym stoi Zamek Królewski oraz kolumna Zygmunta. Wszystko to otoczone jest murami miejskimi zwanymi Barbakanem. Po zwiedzeniu Starówki udaliśmy się na Zamek Królewski. Na Zamku Królewskim uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej, podczas której poznaliśmy historię tego obiektu.

   Ostatnim punktem naszej wycieczki był przejazd warszawskim metrem. Większość z nas po raz pierwszy jechała podziemną koleją. W godzinach wieczornych zmęczeni ale zadowoleni dotarliśmy do Bądkowa. Opiekunami w czasie wycieczki byli nauczyciele: Halina Dondalska, Andrzej Kuczyński, Ryszard Stępkowski i Maria Głowacka.

Poprawiony: wtorek, 17 czerwca 2014 11:26
 
Więcej artykułów…
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 2 z 142

Imieniny

Pamiętaj o złożeniu życzeń!!! Dziś: Anity Elizy
Jutro: Ilony Klary

Dziennik elektroniczny

Sprawozdania finansowe ZSP

Reklama

Czas

Ulti Clocks content