Strona Gimnazjum w Bądkowie
Pamiętaliśmy o bądkowianach walczących pod Monte Cassino PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 22 maja 2014 00:30

monte

   W niedzielę (18.05.2014) przypadła 70. rocznica zdobycia przez żołnierzy 2 Korpusu, dowodzonego przez gen. Władysława Andersa, klasztoru na Monte Cassino, co otworzyło aliantom drogę na Rzym. Polscy żołnierze dokonali tego, czego nie potrafili przez kilka miesięcy osiągnąć żołnierze wojsk sojuszniczych. Za ten militarny sukces, sławę i miejsce w historii po wsze czasy, Polacy zapłacili wysoką cenę. Zginęło 923 żołnierzy, 2931 zostało rannych, a za zaginionych uznano 345. Prochy poległych spoczywają na włoskiej ziemi, na polskim cmentarzu. W walkach na froncie włoskim i o zdobycie Monte Cassino uczestniczyło także dwóch bądkowian – Stanisław Urbaniak i Marcin Wienconek. O ich żołnierskich losach po przegranej wojnie obronnej w 1939 r., jenieckiej niewoli w sowieckich łagrach i szlaku bojowym z Armią Andersa od Buzułuku, Tatiszczewa po Monte Cassino, napisaliśmy w naszym słowniku biograficznym bądkowian żołnierzy wojny obronnej 1939 r. Pamiętając o naszych bohaterach, wybraliśmy się na cmentarz parafialny, aby jako skromny wyraz pamięci i włączenia się w powszechne uroczystości upamiętniające to jedno z największych zwycięstw polskiego oręża oddać im należny hołd. Delegacja gimnazjalistów, członków kółka historycznego i autorów wspomnianego słownika, na grobie Stanisława Urbaniaka pochowanego na bądkowskim cmentarzu zapaliła symboliczny znicz pamięci. Drugi zapaliliśmy na tym grobie z myślą o drugim z bądkowskich bohaterów – Marcinie Wienconku, któremu nie dane było do kraju wrócić, gdyż po krótkim pobycie w Anglii wyjechał do brata w USA, gdzie w Englewood zmarł 26 maja 1955 r. i został pochowany na obcej ziemi. (JN)

Poprawiony: środa, 04 czerwca 2014 00:34
 
Sukces gonił sukces – brawa dla naszych gimnazjalistów PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 19 maja 2014 18:00

IMG 0417

   Tytuł w zasadzie już mówi wszystko. To był naprawdę wyjątkowy tydzień, bowiem nasi uczniowie uzyskali kilka znaczących sukcesów w różnych konkursach. W środę dowiedzieliśmy się, że Magda Mikołajewska i Monika Dalasińska zostały laureatkami Wojewódzkiego Tematycznego Konkursu Historycznego z cyklu Kujawsko-Pomorskim Szlakiem Historii pn. „Zabytki naszego regionu”. O randze konkursu świadczy to, że został objęty Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Kujawsko Pomorskiego i Kujawsko–Pomorskiego Kuratora Oświaty, a o jego trudności to, że Kapituła Konkursu nagradza każdorazowo tylko 3 prace konkursowe (do etapu wojewódzkiego zakwalifikowały się prace 37 uczniów). Które z trzech nagrodzonych miejsc zajęły nasze uczennice dowiemy się 30 maja, podczas Gali Konkursowej w Bydgoszczy. W Czwartek pięknie spisali się pierwszoklasiści: Weronika Więckowska i Daniel Lewandowski, którzy w Lubaniu, w Międzyszkolnym konkursie wiedzy o życiu „Świętego Jana Pawła II” uzyskali dwa pierwsze miejsca (Weronika I, a Daniel II). (Podziękowania dla mamy Weroniki i pana Graczyka za kilkugodzinną opiekę nad uczniami, podczas ich zmagań w Lubaniu!) Ale to nie wszystko, z czego mamy powody do dumy. Tego samego dnia nadeszła informacja z Warszawy, że Joasia Piotrowska - podopieczna pani Dondalskiej została laureatką Ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez PKOL, a po południu we Włocławku aż siedmioro podopiecznych naszych matematyków: Beaty Wesołowskiej i Andrzeja Kuczyńskiego we Włocławku odbierało nagrody za „Ligę zadaniową” – czyli cykl konkursów matematycznych. Dwoje uczniów pana Kuczyńskiego: Nowak Dominik i Joasia Piotrowska uzyskało wyróżnienia w Ogólnopolskim konkursie matematycznym „Kangur Matematyczny.” Więcej informacji o laureatach i konkursach przeczytacie na naszej stronie niebawem – wielkie brawa dla uczniów oraz ich nauczycieli. (JN)

Poprawiony: poniedziałek, 19 maja 2014 18:18
 
Trudne wybory trzecioklasistów PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 18 maja 2014 21:52

DSC 0143

   Właśnie nadszedł czas podjęcia przez nas decyzji związanej z wyborem drogi zawodowej. Decyzji dotyczącej wyboru szkoły ponadgimnazjalnej, decyzji sięgającej swoimi skutkami w naszą przyszłość. Jest to trudne zadanie. Trafny wybór szkoły i zawodu będzie wyznacznikiem sukcesów zawodowych w dorosłym życiu, da nam to możliwość samorealizacji i zadowolenia.

   6 maja 2014r. po raz siódmy w naszym gimnazjum zostały zorganizowane targi edukacyjne dla trzecioklasistów. Na początku oglądaliśmy prezentacje Zespołu Szkół nr 2 im. mjra H. Dobrzyńskiego ‘’Hubala’’ w Aleksandrowie Kujawskim, następnie Zespołu Szkół nr 1 Centrum Kształcenia Praktycznego w Aleksandrowie Kujawskim, Zespołu Szkół Towarzystwa Salezjańskiego w Aleksandrowie Kujawskim oraz Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Brześciu. Ostatnia z wymienionych placówek zaprezentowała dwa filmy promujące swoje technikum. Na koniec odbył się pokaz kelnerski, do którego zaprosili uczniów naszej szkoły. Po części oficjalnej była możliwość konsultacji indywidualnej. Była to ciekawa forma zapoznania się z ofertami danych szkół. (trzecioklasistki)

 
Konkurs fotograficzny „Oblicza zimy” zakończony PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 18 maja 2014 21:33

   Dnia 30 kwietnia 2014 roku odbyło się uroczyste wręczenie nagród z konkursu fotograficznego „Oblicza zimy”. Przypomnę, że był on organizowany w ramach projektu edukacyjnego klas drugich przez Magdę Lityńską, Martę Pielkę, Aldonę Zaremba i Natalię Zaremba.

   Konkurs „Oblicza zimy” rozpoczął się 7 grudnia 2013 roku. Uczestnicy przesyłali na naszą pocztę Oblicza zimy zdjęcia, a następnie były one wstawiane na stworzonego przez nas Facebooka Oblicza zimy. Tam, każdy, kto chciał, mógł oddawać głos na swoje ulubione zdjęcie. W późniejszej fazie konkursu, ocenianiem zdjęć zajęło się jury. Dodanie ocen wyłoniło najlepsze dziesięć zdjęć. Wyróżnienia otrzymali następujący uczniowie: Rozalia Ćwiklińska, Katarzyna Ulczycka, Monika Rogińska, Weronika Więckowska, Joanna Puchalska, Iwona Gostyńska i Aleksandra Lewandowska. Waszymi głosami i głosami jurorów, najwyższe miejsca zajęły:

I miejsce – Karolina Bergunda;

Karolina

 

II miejsce – Karolina Puchalska;

zimaZm

 

III miejsce – Aleksandra Muchar;

DSC00651

Wszystkim wymienionym wyżej osobom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów, a głosującym dziękujemy za oddane głosy.

Poprawiony: niedziela, 18 maja 2014 21:52
 
Święto Konstytucji 3 Maja PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 04 maja 2014 20:59

DSC 0124

   30 kwietnia 2014r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji 223 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja przygotowany pod kierunkiem p. Ryszarda Stępkowskiego.

   Uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”. Po hymnie dwie prowadzące – Magda Lityńska i Marta Pielka przybliżyły nam ważne fakty z historii Polski. Uczniowie uzdolnieni poetycko mogli wykazać się swoimi umiejętnościami recytując wiersze o tematyce patriotycznej. Nie zabrakło również pieśni, które wykonał chórek dziewcząt z klas pierwszych. Usłyszeliśmy pięknie odśpiewane utwory: „Jak długo w sercach naszych”, „Żeby Polska była Polską” i „Mazurek 3-maja”. Apel miał bardzo podniosły i uroczysty charakter.

   Scenografię przygotował p. Zdzisław Etynkowski, o oprawę muzyczną zadbał p. Jacek Przewozik, a nagłośnienie - p. Janusz Graczyk. Po zakończeniu inscenizacji nagrodzonej gromkimi brawami nastąpiło wyprowadzenie sztandaru. Następnie wicedyrektor szkoły, p. Beata Wyborska zabrała głos, składając podziękowania tym, którzy przygotowali apel. Przypomniała również o 2 maja – Dniu Flagi – prosząc o udekorowanie nimi domów oraz uroczystej mszy patriotycznej, na którą zaprosiła całą społeczność szkolną w dniu 3 maja. (Michalina Banasiak)

Poprawiony: niedziela, 18 maja 2014 21:32
 
Więcej artykułów…
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 4 z 142

Imieniny

Pamiętaj o złożeniu życzeń!!! Dziś: Marii Cezarego
Jutro: Rozy Apolinarego

Dziennik elektroniczny

Sprawozdania finansowe ZSP

Reklama

Czas

Ulti Clocks content