ROK SZKOLNY 2007/2008
Berlin został zdobyty… PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   

101_2457   

Już w trakcie wiosennej wycieczki do Wilna zapadła decyzja, że kolejnym celem zwiedzania Europy będzie Berlin. Organizacją tej wyprawy, zresztą podobnie jak i poprzednich, zajęli się Anita Przywitowska i Zdzisław Etynkowski. Wyjazd nastąpił 12 października. Wieczorem dotarliśmy do Rzepina, gdzie organizatorzy wyprawy zorganizowali nam nocleg i pozostałe atrakcje. Nazajutrz, wczesnym rankiem (nie zważając, że to „13”) wyruszyliśmy do Berlina. Najpierw z okien autokaru podziwialiśmy stolicę zjednoczonych Niemiec, po czym odbyliśmy wielokilometrową pieszą wędrówkę po mieście, oglądając jedne osobliwości z zewnątrz, do innych wchodząc, (odstawszy jakiś czas w kolejkach). To dlatego nie wjechaliśmy na wieżę telewizyjną - największą atrakcję Berlina – gdyż musielibyśmy w kilkusetmetrowej kolejce stracić kilka godzin. Na wszystkich wielkie wrażenie zrobiło Muzeum Pergamonu, w którym zgromadzono bezcenne zabytki architektury i sztuki starożytnego Wschodu, Grecji i Rzymu.

101_2422   Co innego oglądać słynną babilońska Bramę Lwów w telewizji lub na książkowych ilustracjach – a co innego móc zobaczyć ją na własne oczy. A nam było to dane. Równie wielkie wrażenie zrobiło zwiedzenie gmachu niemieckiego parlamentu – czyli Reichstagu i podziwianie panoramy miasta z oszklonej kopuły wieńczącej budowlę. W następnej kolejności udaliśmy się pod Bramę Brandenburską. To właśnie nieopodal Bramy przechodził Mur Berliński. Jego resztki pozostawione w różnych częściach miasta przypominają o trudnych powojennych czasach nie tylko Niemiec, ale również Polski i innych krajów podporządkowanych Stalinowi decyzją Jałty i Poczdamu. Dodatkową, choć nieplanowaną atrakcją było zgubienie się pod Bramą dwóch uczestniczek wycieczki, co zostało zauważone dopiero po jakimś czasie, ale na szczęście zostały sprawnie odszukane i… mogliśmy udać się w drogę powrotną do Rzepina na zasłużony odpoczynek. Nazajutrz udaliśmy się do Poczdamu – miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Ogromne wrażenie zrobiły na nas obiekty barokowego zespołu pałacowo- ogrodowego: zwiedzenie wnętrz Nowego Pałacu władców Prus (od 1871 r.) oraz SANS SOUCI. Na koniec udaliśmy się do kompleksu budowli, w których po zakończeniu II wojny odbyła się konferencja pokojowa i gdzie podpisano Układ Poczdamski, który ustalił prawie na pół wieku nowy porządek w powojennym świecie, porządek zapowiadający podział Niemiec, „ Żelazną kurtynę” i „zimną wojnę.” To był ostatni punkt zwiedzania – Z Poczdamu wyruszyliśmy w kierunku granicy i tuż przed północą szczęśliwie dotarliśmy do Bądkowa. A maju… wyruszamy do Pragi. (JN)

 
W naszej szkole będzie bezpieczniej… PDF Drukuj Email
Wpisany przez Maciej Suchara   

698-mini   Kiedy dowiedzieliśmy się „pocztą pantoflową”, że można ubiegać się o środki z Kuratorium Oświaty na monitoring – czyli zakup kamer i systemu nagrywającego – potrzebowaliśmy tylko dwóch dni na skompletowanie dokumentacji, jej wypełnienie oraz uzyskania akceptacji wójta gminy. Dziś wiemy, że warto było – gdyż gimnazjum otrzymało 6.400 zł na zakup i montaż nowoczesnego sprzętu. Urząd Gminy dołoży 1 600 zł, resztę, czyli około 2 000 wypracowaliśmy sami (odpis 1% podatku, zbiórka i sprzedaż zużytych tonerów, kartidży i ze szkolnego sklepiku). 5 kamer z pewnością wpłynie na poprawę stanu bezpieczeństwa i ograniczy przypadki niestosownego zachowania niektórych uczniów. (JN)

 
Święto Niepodległości (11.11.2007) PDF Drukuj Email
Wpisany przez Maciej Suchara   

listo017   W tym roku Narodowe Święto Niepodległości wypadało w niedzielę, dlatego w naszej szkole już w piątek (9 listopada) uczniowie i nauczyciele mogli uczestniczyć w uroczystej inscenizacji upamiętniającej 89 rocznicę odzyskania niepodległości. Od kilku, lat kolejne rocznice świętowania tego dnia gdy Polska po 123 latach zaborów znów stawała się wolna, były okazją do przypominania społeczności szkolnej tych mieszkańców naszej gminy, którzy odegrali znaczącą rolę w walce o Niepodległą. Tym razem autor scenariusza (Józef Nowakowski) zmienił zamysł – wplatając w opowieść o drodze do niepodległości słowa poetów, co uczyniło występ bardzo podniosłym. Godzi się podkreślić, że również uczniowie perfekcyjnie przygotowali się do inscenizacji, wkładając w nią dużo emocji i serca – dlatego zasłużyli sobie na duże brawa. Muzykę do przedstawienia osobiście nagrał Tomasz Centkowski a o to, aby „wszystko grało” zadbał Janusz Graczyk. (JN)

 
Nasza szkoła uczestniczyła w Konferencji naukowo - metodycznej „Polak - patriota - obywatel” w WSHE we Włocławku (13.11.2007) PDF Drukuj Email
Wpisany przez Maciej Suchara   

logo_projektu Jeszcze w październiku przyszło do naszej szkoły zaproszenie do udziału w Konferencji naukowo-metodycznej pod nazwą„Polak - patriota - obywatel” oraz w warsztatach im towarzyszących. I nic w tym dziwnego, ponieważ nasz nauczyciel historii uczestniczył od wiosny tego roku w tworzeniu tego projektu w K-PCEN. 

listo043

A ponieważ jego część warsztatowa dotyczyła zadań, jakie 35 uczniów realizuje w projekcie „Przyjaznej szkoły” – dlatego musieliśmy tam być. 13 listopada od samego rana wraz z opiekunami: J.Nowakowskim i J. Graczykiem – uczniowie uczestniczyli w Konferencji. Czy był to dobry pomysł i czy warto było – niech opowiedzą sami uczestnicy – każdy bowiem z ważniejszych przedsięwzięć „Przyjaznej szkoły” pisze relacje, opisuje swoje wrażenia. (JN)


 
Więcej artykułów…
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 2 z 15

Imieniny

Pamiętaj o złożeniu życzeń!!! Dziś: Klaudii Eufemii
Jutro: Ludomira Benedykta

Dziennik elektroniczny

Czas

Ulti Clocks content