Święto liczby PI PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 17 marca 2014 02:21

DSC 0003

   Liczba p (PI) jest stałą matematyczną, która pojawia się w wielu dziedzinach matematyki i fizyki. p jest liczbą niewymierną to znaczy, że po przecinku ma nieskończenie wiele cyfr i nie można znaleźć okresu.

   Babilończycy przyjmowali, że stosunek obwodu koła do jego średnicy jest równy 3. Archimedes w III w. p.n.e. oszacował ją z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku. Ludolph van Ceulen obliczył wartość liczby p z dokładnością do 35 miejsc po przecinku (1596r.), dlatego liczba p jest często nazywana ludolfiną. Rekordzistą w ręcznych obliczeniach jest William Shanks, który w 1874r. znalazł 527 cyfr po przecinku. Od 1949r. obliczenia wykonuje się przy pomocy komputerów. W 2011r. uzyskano dokładność około 10 bilionów miejsc po przecinku, obliczenia zajęły 371 dni.

   Liczba p ma swoich licznych wielbicieli. Obchodzą oni dzień p 14 marca (amerykański sposób zapisu daty 3.14) oraz 22 lipca (europejski sposób zapisu daty 22/7»3,1428). Ponieważ 22 lipca przypada w wakacje nasze gimnazjum przyłączyło się do obchodów Międzynarodowego Dnia Liczby p w piątek 14 marca. Tego dnia w naszej szkole odbył się Międzyklasowy Konkurs Matematyczny. Uczniowie zmierzyli się z testem zadań i łamigłówek matematycznych, przygotowali plakaty oraz brali udział w kalamburach. Zwycięzcą została klasa IIc, drugie miejsce zdobyła klasa IIa, a trzecie IIIa. Odbył się również indywidualny konkurs polegający na zapamiętaniu cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby p. Mistrzynią w naszej szkole została Weronika Kwiatkowska (zapamiętała 183 cyfry), wicemistrzami: Bartosz Baryza (140 cyfr) i Weronika Więckowska (112 cyfr). GRATULACJE!!! W tym konkursie wzięło udział 11 uczniów. Mistrzynią SUDOKU została Justyna Wienconek, drugie miejsce zdobyła Anna Skowrońska, a trzecie Angelika Dębowska. Sudoku rozwiązywało 16 osób. Uczniowie podjęli również próby napisania wierszy o liczbie p.

   Na zakończenie tego radosnego Święta Matematyki czekała uczniów niespodzianka. Na boisku szkolnym malowaliśmy wielobarwny obraz techniką action painting. Strzelaliśmy do tablicy kolorowymi kulkami do paintballa. Każdy uczeń miał okazję oddać 12 strzałów z broni pneumatycznej. Odbywało się to pod specjalistyczną opieką pana Szymona Grudzińskiego z firmy Amer-event z Inowrocławia z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Obraz zostanie wyeksponowany na korytarzu szkolnym.

   Nasza zabawa mogła się odbyć dzięki finansowej pomocy Rady Rodziców, Sklepiku Szkolnego i Spółdzielczej Agrofirmy w Plebance. Bardzo dziękujemy. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w organizacji tego Święta Matematyki. (Beata Wesołowska i Andrzej Kuczyński)

Poprawiony: środa, 26 marca 2014 01:03
 

Imieniny

Pamiętaj o złożeniu życzeń!!! Dziś: Anity Elizy
Jutro: Ilony Klary

Dziennik elektroniczny

Sprawozdania finansowe ZSP

Reklama

Czas

Ulti Clocks content