W „Elektryku” uczestniczyliśmy w Projekcie Pamięć PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 23 października 2013 21:43

SDC10199

   We wtorkowe przedpołudnie (22 października) wybraliśmy się do Włocławka, aby w Zespole Szkół Elektrycznych wziąć udział w zajęciach warsztatowych w projekcie Pamięć. To wyjątkowa inicjatywa edukacyjna, bowiem projekt zainicjowany został najpierw w Stanach Zjednoczonych, potem w Izraelu, wreszcie trafił do Polski. Z inicjatywy pani Beaty Cieślak, polonistki w ZSE, trafił również do Włocławka. Autorką projektu jest malarka - Roz Jacobs, która w 2006 roku namalowała cykl obrazów poświęconych rodzinie swojej matki Anny Huberman, urodzonej 11 listopada 1924 roku we Włocławku. Ich marzeniem było, aby obrazy trafiły także do Polski. I marzenie to, aczkolwiek w nieco innej bo edukacyjnej  formule, trafiło do Polski, w tym również do Włocławka. Projekt Pamięć poświęcony jest  przypomnieniu losów włocławskiej rodziny żydowskiej Hubermanów i nie tylko  służy upamiętnieniu ofiar eksterminacji i holocaustu ale również upamiętnieniu tych „Sprawiedliwych wśród narodów świata”, którzy podczas okupacji z narażeniem własnego życia ratowali  Żydów od zagłady.

   Pani Beata w interesujące prelekcji, z wykorzystaniem filmowej  wypowiedzi żyjącej do dziś  Anny Huberman, zapoznała nas z losami tej żydowskiej rodziny we Włocławku, w getcie warszawskim a także okolicznościami,  w jakich zginęła jej cała rodzina. Jedynym materialnym śladem i dowodem, że taka rodzina w ogóle była, są dwie fotografie, które stały się dla Roz Jacobs inspiracją do namalowania cyklu obrazów w  nadziei, że może uda się natrafić na jakiś ślad po młodszym bracie Anny – Kalmanie.

   Druga, warsztatowa część naszego spotkania poświęcona była zapoznaniu młodzieży z autorską koncepcją tworzenia portretów według zamysłu artystycznego Roz Jacobs. To raczej trudno opisać, gdyż trzeba było to zobaczyć, jak łatwo pani Beata potrafiła wprowadzić naszych gimnazjalistów w nieznaną im technikę malarską i jak sprawnie posługując się tylko węglem i palcami, tworzyli portrety osób, jakie wzięli sobie do odwzorowania. Ich prace trafią najpierw na wystawę w ZSE, później na stronę memoryprojectproductions.com, a po jakimś czasie dotrą do naszej szkoły. Jedno jest pewne – z tą nową techniką w najbliższym czasie zapoznają się na lekcjach plastyki wszyscy gimnazjaliści i choćby tylko z tego powodu naszą wyprawę na warsztaty w projekcie Pamięć należy uznać za bardzo pożyteczną, nie umniejszając oczywiście korzyściom ze zdobytej wiedzy o czasach wojny i okupacji.

   Nasz pobyt w „Elektryku” zakończyliśmy zwiedzeniem szkoły, do której z pewnością trafią i nasi gimnazjaliści, tym bardziej, że kilkoro naszych byłych  uczniów tam spotkaliśmy.

   Dziękujemy serdecznie  pani Beacie Cieślak za interesujące i inspirujące nas spotkanie, a pani Janinie Maciejczak za pomoc w jego zorganizowaniu. Wyjazd na warsztaty zorganizowali i opiekę nad młodzieżą sprawowali Beata Wesołowska i Józef Nowakowski.

Poprawiony: środa, 30 października 2013 14:40
 

Imieniny

Pamiętaj o złożeniu życzeń!!! Dziś: Anity Elizy
Jutro: Ilony Klary

Dziennik elektroniczny

Sprawozdania finansowe ZSP

Reklama

Czas

Ulti Clocks content