I Ogólnopolski Kongres Animatorów Sportu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 21 października 2013 20:23

IMG 2460

   Dnia 16 października br. w Centrum Olimpijskim w Warszawie odbył się pierwszy Ogólnopolski Kongres Animatorów Sportu. Gośćmi specjalnymi kongresu byli Minister Sportu i Turystyki, Pani Joanna Mucha oraz Kajetan Broniewski, medalista olimpijski, który w imieniu Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego odczytał list do organizatorów i uczestników kongresu. Podczas Kongresu wyróżniono 30 lokalnych animatorów z całego kraju promujących i zachęcających Polaków do większej aktywności fizycznej. Wśród nich znalazł się nauczyciel naszego gimnazjum, Pan Zdzisław Etynkowski.

   W Kongresie wzięło udział ponad 300 osób. Inicjatywa Kongresu Animatorów Sportu ma na celu zwrócenie uwagi na olbrzymią rolę lokalnych animatorów sportu, jaką pełnią w podnoszeniu poziomu sprawności fizycznej Polaków oraz wiedzy na temat zdrowego trybu życia, którego sport jest jednym z kluczowych elementów.

   Minister Sportu i Turystyki, Pani Joanna Mucha, która otworzyła tegoroczne spotkanie animatorów sportu, podkreśliła rolę animatorów w odbudowie sportu powszechnego w naszym kraju: „... Animatorzy sportu, ludzie, którzy stoją w bezpośrednim kontakcie z naszymi dziećmi, to oni potrzebują wsparcia wymiany doświadczeń, szkoleń, żeby sport powszechny jeszcze lepiej oferować naszym dzieciom i żeby jeszcze lepiej się nimi zająć. Dziękuję za tą inicjatywę, gratuluję i mam nadzieję, że przyniesie ona wiele kolejnych ciekawych inicjatyw w przyszłości.”.

   Inicjatywę Kongresu oraz programu Lider Animator poparł także Prezydent RP, Bronisław Komorowski. W liście od Ministra Jacka Michałowskiego, Szefa Kancelarii Prezydenta RP czytamy: - „Pragnę przekazać wyrazy uznania za energię i inwencję, z jaką promują Państwo aktywność fizyczną i sport w środowiskach lokalnych. To niezwykle cenne, że angażują się Państwo tam, gdzie można działać najskuteczniej, w oparciu o bezpośrednie rozpoznanie uwarunkowań i potrzeb danej społeczności. Widzę w tym budujący przejaw odradzania się społeczeństwa obywatelskiego. W sposób szczególny gratuluje i dziękuję laureatom konkursu Lider Animator 2013 – bo przecież nic nie inspiruje i nie zachęca do  naśladowania bardziej, niż sukces, niż wymierne osiągnięcia tu i teraz. Ufam, że 1. Ogólnopolski Kongres Animatorów Sportu, którego tematyka ogniskuje się wokół dwu wątków, którym Prezydent poświęca wiele uwagi - promocja aktywności obywatelskiej oraz krzewienie kultury fizycznej i sportu, szczególnie wśród dzieci i młodzieży, przyczyni się do integracji oraz mobilizacji organizacji i środowisk zabiegających o rozwój sportu i aktywności fizycznej w „Polsce lokalnej””.

   Partnerem programu Lider Animator oraz Kongresu Animatorów Sportu jest firma Coca-Cola. Program Lider Animator oferuje wsparcie merytoryczne. Trzydziestu nagrodzonych animatorów otrzymało zaproszenie do Akademii Lidera, która jest okazją do wymiany doświadczeń i pogłębienia wiedzy dzięki specjalnie przygotowanym szkoleniom, wzbogacających wiedzę animatorów oraz wyposażających ich w narzędzia ułatwiające realizację podejmowanych przez nich na co dzień działań.

   W części panelowej, którą prowadził dziennikarz sportowy Przemysław Babiarz, o wpływie cywilizacji na poziom sprawności fizycznej wypowiadał się prof. Wiktor Osiatyński. Zwracał uwagę na wzór, autorytet, jakim powinien być nauczyciel wychowania fizycznego, ważną rolę dyrektora szkoły, kuratora, rady rodziców, atmosfery w gronie nauczycieli. Rozważał jak podnieść prestiż aktywności fizycznej, co zrobić, aby ruch, sport wygrywał z siedzeniem na kanapie przed telewizorem. Konkluzją jego wypowiedzi była następująca: Człowiek musi dokonać wyboru. Dr nauk med. Wiktor Dudziński kierował zapytania: Czy sport to zdrowie? Czy do uprawniania sportu trzeba być zdrowym? Czy aby być zdrowym trzeba uprawiać sport? Warto pamiętać, że aktywność fizyczna jest wpisana w nasze geny i musimy się ruszać, ruch jest wpisany w nasz genotyp. Dr Jarosław Krzywański mówił o ważnej roli medycyny sportowej dla ludzi aktywnych fizycznie. Na pytanie: Kto powinien uprawiać sport? Odpowiedź jest jedna – wszyscy.

Poprawiony: poniedziałek, 21 października 2013 20:58
 

Imieniny

Pamiętaj o złożeniu życzeń!!! Dziś: Anity Elizy
Jutro: Ilony Klary

Dziennik elektroniczny

Sprawozdania finansowe ZSP

Reklama

Czas

Ulti Clocks content