Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 30 gości 

Statistics

Użytkowników : 25
Artykułów : 1307
Zakładki : 6
Odsłon : 638169

Nadchodzące wydarzenia

Brak wydarzeń


Designed by:

Strona główna gimnazjum
Segreguję, nie śmiecę od najmłodszych lat PDF Drukuj Email

zdjęcie1

   Uczniowie klasy I A w ramach zajęć z zakresu edukacji przyrodniczej uczestniczyli w wycieczce do Włocławskiego Centrum Edukacji Ekologicznej we Włocławku. Celem wyjazdu było upowszechnianie wśród uczniów zasad ochrony środowiska naturalnego oraz wiedzy o składnikach i funkcjonowaniu rodzimego środowiska przyrodniczego, a także umiejętności korzystania z zasobów przyrody. Uczestnicy zostali zapoznani z zadaniami i działalnością WCEE oraz uczestniczyli w zajęciach o tematyce przyrodniczo-ekologicznej „Proste rady na odpady”. Poznali na nich pojęcia: odpad – segregacja – recykling; dowiedzieli się, jak gospodarować, segregować i postępować z odpadami, w tym z odpadami problemowymi np. elektrośmieciami.

   Na zakończenie zajęć każde dziecko samodzielnie ozdabiało torbę z materiału, która może być wielokrotnie wykorzystana na zakupy. Uczniowie zrozumieli konieczność właściwego gospodarowania odpadami, a tym sam ochrony przyrody i zadeklarowali od najmłodszych lat swój udział w pracy na rzecz środowiska. (M.S.)

 
LIGA ZADANIOWA 2018/2019 PDF Drukuj Email

lz   24 listopada 2018r. uczniowie naszej szkoły brali udział w pierwszym spotkaniu Konkursu Przedmiotowego z Matematyki „Liga zadaniowa”, który odbywał się w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Radziejowie. Organizatorami konkursu jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych oraz Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

   Piętnastu przedstawicieli klas szóstych i siódmych zmagało się z zadaniami o podwyższonym stopniu trudności, których rozwiązania wymagają często wiedzy wykraczającej poza program nauczania danej klasy, logicznego myślenia, kilkuetapowego i nieszablonowego rozwiązania. Uczniowie mieli do rozwiązania sześć zadań w ciągu 90 minut. Z klas szóstych najlepszy wynik uzyskała Martyna Grzegórska, natomiast z klas siódmych Mikołaj Patyk. Gratulujemy!!!

   Młodzież zainteresowaną poznawaniem matematyki przygotowywały Lidia Łuczak i Katarzyna Walczak. (K.W.)

 
Wyjazd do sali zabaw PDF Drukuj Email

IMG 6323.jak-zmniejszyc-fotke pl

   21-go listopada trzy i czterolatki z grupy 0”A” oraz z grupy przedszkolnej wybrały się na wycieczkę do sali zabaw „Kubuś” we Włocławku. Wyjazd był długo wyczekiwany i wzbudzał ogromne emocje wśród maluchów. Wszystkie przedszkolaki świetnie się bawiły, zgodnie korzystały ze wszystkich dostępnych zabawek i sprzętów. Była to okazja do integracji grup rówieśniczych oraz rozwijania ogólnej sprawności fizycznej dzieci. Zabawa to podstawowa forma aktywności przedszkolaków podczas której doskonalą one i nabywają wielu różnych umiejętności. Toteż czas spędzony w sali zabaw z pewnością nie był czasem straconym i na pewno będzie miłym wspomnieniem dla wszystkich uczestników wycieczki. (B.O)

 
Święto Roweru obchodzimy – przy tej okazji aktywnie się bawimy! PDF Drukuj Email

IMG 6366

   24 października obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Roweru. Tego dnia w naszym przedszkolu w grupie p. Estery propagowaliśmy zdrowy i sportowy tryb życia. Dzieci poznały historię roweru, jego budowę oraz niezbędne wyposażenie każdego rowerzysty. Zdobyły wiedzę w zakresie znajomości podstawowych znaków drogowych oraz reguły ich zastosowania. Maluchy dowiedziały się jak prawidłowo zakładać kask rowerowy, ochraniacze, a także zaznajomiły się z zasadami bezpiecznego poruszania się na rowerze. Przedszkolaki, aby uzyskać „Certyfikat Młodego Kolarza” musiały zmierzyć się ze slalomem, który pokonały bezbłędnie. Nie zabrakło również „rowerowych” zabaw ruchowych, które przygotowała p. Aleksandra Kamińska – praktykantka. Na zakończenie dnia były niespodzianki w postaci odblasków, dzięki którym "mali" rowerzyści będą lepiej widoczni dla innych uczestników ruchu.

   Organizując Dzień Roweru w przedszkolu mieliśmy na celu kształtowanie u dzieci prawidłowych zasad bezpieczeństwa już od najmłodszych lat, aby właściwe nawyki procentowały w przyszłości na polskich drogach. (E.Ż.) i (A. K.)

IMG 6428

 
I Międzyprzedszkolny Festiwal Piosenki Religijnej PDF Drukuj Email

IMG 6272

   21 listopada w Katolickim Publicznym Przedszkolu "Pod Aniołem Stróżem" we Włocławku odbył się I Międzyprzedszkolny Festiwal Piosenki Religijnej. Celem zorganizowanego festiwalu było prezentowanie dziecięcych umiejętności wokalnych, rozwijanie zainteresowań i zdolności muzycznych. Wszystkich uczestników powitał i życzył powodzenia ks. Sebastian Tomczak – wicedyrektor przedszkola. Dzieci występowały w dwóch kategoriach wiekowych. Jury z uwagą wysłuchało wszystkich występów i wyłoniło nagrodzonych. W zaszczytnym gronie znały się dzieci z grupy przedszkolnej p. Estery; Zuzanna Jóźwiak – III miejsce oraz Adam Lubelski – wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy sukcesu finalistom, ponieważ poziom był bardzo wysoki. Wszystkie dzieci występujące na scenie otrzymały dyplomy uczestnictwa oraz niespodzianki, a laureaci nagrody. Każdy z przedszkolaków wspaniale się zaprezentował, a licznie zgromadzona publiczność nagradzała ich gromkimi brawami. W przerwie na obrady komisji konkursowej s. Rut Zawadzka oraz p. Tomasz Centkowski „studzili” gorący czas oczekiwania na werdykt angażując „małych” artystów piosenkami bogatymi w ruch sceniczny.

  Dziękujemy inicjatorkom p. Paulinie Makowskiej, p. Ewelinie Rutkowskiej oraz s. Rut Zawadzkiej za możliwość udziału w festiwalu oraz kierujemy wyrazy uznania pod kierunkiem organizacji imprezy. (E.Ż.)

 
Spotkanie z policjantem PDF Drukuj Email

46631822 2233985110177011 8482873439701434368 n

   20 listopada 2018r. odbyły się spotkania z policjantem, w których uczestniczyła młodzież klas VI, VII, VIII i III gimnazjum. Zajęcia prowadziła st. sierż. Magdalena Jóźwiak z Komendy Powiatowej Policji w Aleksandrowie Kujawskim, zajmująca się sprawami nieletnich. Tematem pogadanek była „Odpowiedzialność prawna nieletnich” w oparciu o obowiązujące przepisy: Ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich z dnia 26 października 1982r. (Dz. U. Nr 11 poz. 109 z 2002 r. ze zm.); Kodeks Postępowania Karnego (Dz. U. Nr 89 poz. 555 ze zm. - rok 1997); Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. Nr 35 poz. 230 z 1982 roku ze zm.); Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 24 kwietnia 1997 r. (Dz. U. Nr 75 poz. 468)

   Młodzież została uświadomiona o różnicy, jaka jest w pojęciach „nieletniego” i „małoletniego”. Odpowiedzialność karna nieletnich została w polskim prawie uregulowana dwutorowo, gdyż w stosunku do nich mogą mieć zastosowanie przepisy kodeksu karnego, które w pewnych wyjątkowych wypadkach przewidują możliwość zastosowania do nieletniego ogólnych zasad odpowiedzialności karnej oraz ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich, która m.in. reguluje postępowanie wobec nieletniego dopuszczającego się czynu zabronionego i zasadniczo ma na celu przeciwdziałanie wszelkim przejawom demoralizacji i przestępczości nieletnich. Sytuacja nieletnich jest zatem różna w zależności od ich wieku.

   Uczniowie mięli okazję również usłyszeć, jakie obowiązki mają osoby i instytucje w postępowaniu w sprawach nieletnich. Art. 4 & 1 „Każdy, kto stwierdzi istnienie okoliczności świadczących o demoralizacji nieletniego, w szczególności naruszenie zasad współżycia społecznego, popełnienie czynu zabronionego, systematyczne używanie alkoholu lub innych środków w celu wprowadzenia w stan odurzenia, uprawianie nierządu, włóczęgostwo,udział w grupach przestępczych ma społeczny obowiązek odpowiedniego przeciwdziałania temu, a przede wszystkim zawiadomienia o tym rodziców lub opiekuna nieletniego właściwego organu, szkoły, sądu rodzinnego, policji lub innego.”(M.K.)

 
Przedszkolaki w sali komputerowej PDF Drukuj Email

IMG 6238

   12 października Dzień Bezpiecznego Komputera. Dzieci z grupy przedszkolnej uczestniczyły w zajęciach dydaktycznych przygotowanych przez p. Łukasza Nowakowskiego – nauczyciela informatyki oraz p. Aleksandrę Kamińską – praktykantkę. Maluchy zapoznały się z wieloma ciekawostkami dotyczącymi komputera m.in. z czego się składa. Dzieci poprzez zabawę "Kłebuszek" dowiedziały się czym w ogóle jest sieć internetowa, by potem omówić plusy i minusy Internetu. Przedszkolaki rozmawiały również o zasadach obowiązujących w sieci. Dowiedziały się m.in. czym są emotikony, do czego służą i w jaki sposób z nich korzystać. Nauczyciele przygotowali zabawy na tablicy interaktywnej m.in. odgadywanie ukrytej bajki na obrazku oraz rozwiązywanie krzyżówki, której hasłem był: komputer. Na zakończenie zajęć każdy mógł namalować na tablicy co tylko chciał, otrzymał kolorowankę oraz słodkość.

   Dzień Bezpiecznego Internetu to kolejna z akcji przeprowadzanych w naszym przedszkolu mająca na celu uświadomienie dzieciom niebezpieczeństwa, jakie czekają na nie w dzisiejszych czasach.

   Życzymy Wam, drodzy rodzice i dzieci, bezpiecznego serfowania w Sieci, szanowania innych jej użytkowników i tego, aby posługiwanie się nowinkami technologicznymi m.in. z Internetu nie „pochłaniało” Was całkowicie, lecz dawało możliwość mądrego, rozsądnego korzystania z dóbr nowoczesności. W trosce o dobro naszych dzieci apelujemy: RODZICU UWAŻAJ, CO TWOJE DZIECKO ROBI PRZY KOMPUTERZE!!! (A.K.) i (Ł.N.)

 
Maluchy z historią za pan brat – odwiedziny p. Józefa Nowakowskiego PDF Drukuj Email

IMG 6212

   16 listopada przedszkolaków z grupy p. Estery odwiedził emerytowany nauczyciel historii oraz historyk regionalista – pan Józef Nowakowski. Powodem do spotkania były nowo wydane książki pt. „Gmina Bądkowo Opowieści o jej dawnych i obecnych mieszkańcach oraz o mało znanych miejscach i wydarzeniach”, a także „Wolność przynieśli nam w darze Słownik biograficzny bądkowian na stulecie odzyskania niepodległości.” Pan Józef opowiedział dzieciom historię powstawania książek. Przedszkolaki były zaciekawione opowieściami o dawnych czasach. Na koniec dzieci otrzymały w prezencie na pamiątkę książki, które w przyszłości będą cennym źródłem wiedzy o naszej gminie i jej bohaterach. Serdecznie dziękujemy panu Józefowi Nowakowskiemu za te miłe odwiedziny.( E.Ż.)

 
„Tolerancja zbliża ludzi” PDF Drukuj Email

 IMG 6214

   Dzień Tolerancji u maluchów z grupy 3 i 4 – latków p. Estery pozwolił uświadomić, że każdy z nas jest inny i każdego należy szanować. Dzieci wysłuchały piosenki M. Jeżowskiej pt. „Wszystkie dzieci nasze są” oraz bajkę J. Ch. Andersena pt. „Brzydkie kaczątko”. Poprzez omówienie treści utworu przedszkolaki dowiedziały się, że nie należy oceniać innych po wyglądzie, czy pochodzeniu. Podczas rozmowy kierowanej zapoznały się czym jest tolerancja i jakie ma znaczenie w naszym życiu codziennym. Następnie w trakcie zabaw ruchowych dzieci uwrażliwiały się na potrzeby innych w zabawie. Oglądanie ilustracji wdrażało przedszkolaków do zwrócenia uwagi na pozytywną odmienność otaczających nas osób.

   Obchodząc Dzień Tolerancji w przedszkolu mieliśmy na celu kształtowanie u dzieci prawidłowych postaw społecznych, a w szczególności akceptacji odmienności innych, poszanowania cudzej godności i uwrażliwienia na uczucia innych.

 
„Rola rodziny w profilaktyce uzależnień” PDF Drukuj Email

 

Jestem architektem ...
Zbuduję dom z cegieł miłości
Połączę je cementem radości
Dach ułożę z dachówek serdeczności
Szyby będą ze szkła przyjaźni
Pomaluję je farbą wyobraźni
Fundamenty zrobię z betonu zrozumienia i dodam małe ziarenko cierpienia
Płot zrobię z desek prawdomówności
A furtkę z prętów czułości
W ogrodzie posadzę róże życzliwości zaś obok nich trawę wyrozumiałości
Tu zawsze będę miała schronienie
Mieć taki dom to moje marzenie

                                     Ewa Bender (łat 10)

idea-2924175 640

   21 listopada 2018r. podczas spotkania z rodzicami przeprowadzona została prelekcja na temat „Roli rodziny w profilaktyce uzależnień”. Prowadzącą była p. Iwona Lewandowska psychoterapeuta uzależnień, która wyraźnie podkreśliła, że rodzina jest miejscem, gdzie zaspokajane są najważniejsze potrzeby psychiczne dziecka. Jednocześnie przy zaburzeniach w funkcjonowaniu systemu rodzinnego, może być głównym źródłem zaburzeń emocjonalnych i zaburzeń zachowania, mogących sprzyjać uzależnianiu się dzieci i młodzieży od środków chemicznych.

   Bezwarunkowa akceptacja i miłość rodziców są nieodzownymi warunkami prawidłowego rozwoju. Dziecko, które czuje się akceptowane i kochane, wzrasta w poczuciu, że jest „w porządku”, rozwija w sobie poczucie własnej wartości i kompetencji. Uczy się także dawania innym miłości i akceptacji, ponieważ ma takie właśnie wzorce relacji w rodzinie. W rodzinach, w których jest duży dystans, gdzie panuje sfera chłodu emocjonalnego, potrzeby miłości i akceptacji nie mogą być u dziecka zaspokojone. Dzieci z takich rodzin często szukają akceptacji poza nią, w grupach rówieśniczych, niestety często negatywnych.

   Rodzice z dużą uwagą wysłuchali wystąpienia pani psycholog i chętnie wczytywali się, w rozdane przez nią ulotki, zawierające „kodeksy dobrego rodzica”. (M.K.)

  Dobre i ciekawe spotkanie, wielka znajomość tematu i elokwencja prowadzącej p. Iwony Lewandowskiej. Podziękowania dla organizatorki spotkania pani pedagog Małgorzaty Kwiatkowskiej. (dyr.)

 
Dziękujemy za piękny występ… PDF Drukuj Email

IMG 4773

nck   15 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury miała miejsce uroczystość zakończenia programu dotacyjnego ze środków Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje 2018. EtnoPolska. Na tę uroczystość zaprosiliśmy mieszkańców naszej gminy, którzy przez wiele lat swą aktywnością i zaangażowaniem w codziennej pracy w 13 Kołach Gospodyń Wiejskich, w 6 męskich i 2 kobiecych jednostkach OSP oraz kilku sekcjach działających przy GOK, zapisali wiele pięknych kart społecznych i kulturalnych dziejów naszej gminnej społeczności. Nasza uroczystość była częścią gminnych obchodów stulecia odzyskania Niepodległej i aby miała bardziej podniosły i patriotyczny charakter, poprosiliśmy uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego o wzbogacenie jej artystycznym występem. Ten przepiękny występ niemal 40 uczniów opowiadający o naszej drodze do Niepodległej zachwycił widownię do tego stopnia, że na niejednej twarzy pojawiły się łzy wzruszenia.

   To było przepiękne wprowadzenie do naszej uroczystości, nagrodzone nie tylko gromkimi brawami, ale kolejną książką od jej autora o bądkowskiej gminie dla młodych artystów. Za ten występ składamy serdeczne podziękowania artystom i obu paniom: Izie Lewandowskiej-Paliwoda i Joannie Kwiatkowskiej, które zatroszczyły się o jego perfekcyjne przygotowanie i wykonanie. Elżbieta Madajczyk i Józef Nowakowski.

 
Listopadowa chandra? – mamy na to sposób! PDF Drukuj Email

20181116 115609.jak-zmniejszyc-fotke pl

   Przedszkolaki z grupy 0„A” na przekór niesprzyjającej aurze pogodowej postanowiły miło spędzić czas i urządziły sobie wspólnie z wychowawczynią niemalże prawdziwe „Kino w klasie”. 3,4 – latki po zajęciach głównych zamieniły klasę w salę kinową. Nie ograniczyliśmy się jednak tylko do zwykłego oglądania bajki, a połączyliśmy przyjemne z pożytecznym, zdobywając przy tej okazji cenne umiejętności. Urządzono kasę biletową, był cennik, bilety, soczki i nieodłącznie kojarzący się z kinem popcorn, przedszkolaki odgrywały scenki wcielając się naprzemiennie w rolę kasjera i kupującego. Dzieci musiały zatem właściwie odkodować informacje z cennika, pamiętać o używaniu stosownych zwrotów grzecznościowych, wykazały się umiejętnością czytania globalnego, znajomością kolorów i przeliczania elementów. Naszą formą płatności były żetony, a potwierdzeniem wydruk z maszyny do liczenia. Kolejnym punktem było już zajęcie miejsc w sali i kulturalne uczestnictwo w pokazie. Wyświetlony został film animowany pt. ”Balerina”, który od pierwszej chwili wciąga do swojego świata i nie pozwala się nudzić. Film o przyjaźni, nadziei i marzeniach, o które warto walczyć, by doczekać ich spełnienia.

   Ten spontaniczny pomysł spędzenia czasu okazał się prawdziwym strzałem w dziesiątkę, ponieważ dzieciaki były szczerze zachwycone. Nauka przez działanie? – jasne, że tak, bo jak twierdził amerykański profesor John Dewey „gram doświadczenia więcej waży niż tona wiedzy teoretycznej” (B.O.)

20181116 122802.jak-zmniejszyc-fotke pl

 
Więcej artykułów…
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 4 z 10

Imieniny

Pamiętaj o złożeniu życzeń!!! Dziś: Szymona Konstancji
Jutro: Arnolda Jozefa Konrada

Dziennik elektroniczny

Projekt

Reklama

Projekty

Reklama

Nasza galeria

Czas

Ulti Clocks content